BELLA
PRIETENIA - FLOARE RARA! Popup10



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

BELLA
PRIETENIA - FLOARE RARA! Popup10

BELLA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
BELLA

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

PRIETENIA - FLOARE RARA!

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

cris

avatar
Membru

Stiu, este un subiect sensibil care a generat multe polemici. Asta pentru ca fiecare intelege aceata relatie in propriul sau fel. Desi era evident adevarul sugerat de un citat, ma incapatanam sa cred ca exista totusi un numar mic de persoane la care poate fi aplicat.

"cine se arată prieten față de toată lumea și se poartă familiar cu oricine îi iese în cale, este considerat a nu fi prieten cu nimeni și trece un om dornic cu tot dinadinsul să placă."

Eu consideram ca unui prieten ii poti impartasi o parte din gandurile proprii, uneori mici "secrete" pe care nu le impartasesti oricui si toate astea raman acolo, in "seiful" prieteniei. Ca nu vor pleca nici macar catre prietenii prietenului, persoane care nu-ti sunt apropiate in sensul de prieteni si tie. No...sfanta naivitate! Realitatea demonstreaza ca lucrurile stau exact invers. Cand vrei ca ceilalti sa afle ceva anume despre tine, cel mai bine este sa apelezi la un astfel de prieten. Specia asta de "prieten cu toata lumea". Ii destainui "secretul" si in scurta vreme vei avea efectul scontat. Vei constata ca numarul prietenilor a crescut brusc. Adica cei care iti cunosc "secretul", nu? Ca doar prietenii au acest privilegiu.
In cazul meu nu era vorba de un secret. Cu bune intentii, am camuflat oarecum realitatea schimbandu-i putin datele si lasand sa planeze un usor iz de intimitate asupra unor aspecte care in mod normal trebuiau cunoscute de un numar restrans de cunostinte. In speta...prieteni. Mai bine spus autodeclarati prieteni. Nu m-a surprins faptul ca destul de repede "targul" stia cam tot ce era de stiut cat mai ales persoana care a imprastiat povestea. Recunosc, pe moment am fost putin furios. Dar numai putin. Apoi am fost coplesit de scarba. Inlocuita acum de o linistita indiferenta. Falsa demnitate, falsa probitate morala, falsa sinceritate, falsa prietenie. Pe scurt...o persoana falsa. Ii doresc sa traiasca la fel de bine si "frumos" ca si pana acum, singurul regret fiind acela ca, din pacate, generatia actuala de tineri are cu siguranta 2 persoane in plus care, primind o educatie bazata pe falsitate si ipocrizie nu se vor ridica niciodata din submediocritatea mostenita din casa unde cresc.

"Tacerea este prietenul adevarat care nu te tradeaza niciodata"
 
CONFUCIUS

Distribuie acest articol pe: reddit

avatar

Mesaj Vin Apr 04, 2014 9:52 pm Scris de Admin

Unii au o viata prea banala asa ca decat sa vorbeasca despre a lor treburi prefera sa discute despre ale altora ca e mai interesant. Sau poate cred ca esti prea prost sau timid si nu poti spune tu singur ce este de zis. Nu m-ar mira sa se astepte si multumiri din partea ta ca ti-au aranjat treburile.  PRIETENIA - FLOARE RARA! 2501119557 

avatar

Mesaj Vin Apr 04, 2014 10:05 pm Scris de cris

Singurele multumiri le pot da pentru ca si-a aratat adevarata fata. In rest...nu mi-a facut nici bine nici rau. A jonglat cu jucariile date de mine. Sau poate o fi indignata ca nu i-am spus zilnic numarul de partide, pozitiile si protagonistii  PRIETENIA - FLOARE RARA! 550076686 

avatar

Mesaj Vin Apr 04, 2014 10:25 pm Scris de Admin

Trist cand viata ta nu mai aduce nimic nou si ajungi sa te bagi, barfesti si organizezi vietile altora.

Quanchi

Mesaj Sam Apr 05, 2014 4:35 pm Scris de Quanchi

Cele zece porunci ale prieteniei

1.Sa respecti prietenii ca pe o piatra rara!

2.Sa iubesti pe fiecare din prietenii tai fara gelozie!
3.Sa impartasesti cu generozitate si altora din prietenia ta!

4.Sa intretii prietenia prin discutii dese si folositoare!

5.Sa-ti incredintezi cu simplitate si incredere durerile si bucuriile!

6.Sa te manifesti prietenilor tai cu sinceritate asa cum esti tu insuti!
7.Sa ai grija sa-ti sustii prietenii cu fidelitate in necazurile lor!

8.Sa ierti cu usurinta prietenilor tai toate defectele!
9.Sa te straduiesti sa-i faci mai buni pe prietenii tai!
10.Sa construiesti cu prietenii tai o lume mai buna!

Aveti grija sa le respectati!

BACIU FLORICA

Mesaj Dum Apr 06, 2014 2:55 am Scris de BACIU FLORICA

De cateva zile tot incerc sa strang curajul in palme si sa il vars intr-un text. Este vorba despre prietenie – un subiect foarte controversat. Nimic nou pana acum, desigur. De-a lungul anilor am tot inodat prietenii. Evident conform varstei, etapei, influentelor, modei, etc. Ma adaptez repede situatiei: o usa se inchide si sper sa se redeschida. Nu ma gandesc niciodata la gandurile, sentimentele mele,si intotdeauna ma gandesc la cei apropiati. Am invatat sa plang si sa rad alaturi de ei. Si acum ajungem la durerea mea principala. Am ajuns sa cunosc o persoana deosebita, pe un alt site, am numai vorbe de bine. Treptat, am ajuns sa tin foarte mult la el. Da, este vorba de un barbat. Chiar daca eu sunt implicata intr-o casatorie, am gasit enorm de multa alinare si intelegere la acest prieten al meu. Pentru ca, intr-adevar, am ajuns in scurta vreme prieteni. Relatia sincera pe care o am cu el mi-a dat taria de a trece mai departe si pe care, l-am consderat intotdeauna apropiat sufletului meu.

Daca vreodata am gresit acestui om, imi cer sincer si din inima iertare, am facut-o din naivitate, din prostia naivitatii, nu stiu. II MULTUMESC PE ACEASTA CALE, CA MI-A FOST ALATURI, toata STIMA si RESPECTUL MEU, pentru acest om.

cristin

Mesaj Dum Apr 06, 2014 8:28 pm Scris de cristin

Ce inteleg eu de aici...ca tu ai incredintat cuiva pe care-l considerai prieten ceva secrete din intimitate care de fapt nu erau secrete ci doar reflexii deformate ale realitatii iar persoana respectiva le-a "vandut targului"...cum zici tu.  PRIETENIA - FLOARE RARA! 405581841 
Apai...nu prea e in regula. Mai ales daca exista si "suspiciunea" de prietenie. Din punctul meu de vedere nimeni, nu doar si mai ales un prieten, nu are dreptul sa puna pe taraba barfelor aspecte din intimitatea altcuiva. Ai fost totusi "smart" ca i-ai dat caramele, in felul asta si cei care au "cumparat-o", tot caramele mesteca  PRIETENIA - FLOARE RARA! 550076686  A fost un test facut cu buna stiinta sau o manifestare de neincredere generala in oameni, respectiv...prieteni?

avatar

Mesaj Dum Apr 06, 2014 8:58 pm Scris de cris

Nu e vorba de secrete, cu atat mai putin din intimitate. Inca nu am dat in senilitate sa-mi etalez intimitatea in public. Indiferent de natura persoanei. Sunt lucruri pe care un om cu minim bun simt nu le poate dezvalui nimanui, prieten, frati, nici macar parintilor. Dar nu e cazul de asa ceva aici. Nici macar nu conteaza continutul. Gestul si contextul insa...au dat nota care se impunea. Mai ales ca nu era vorba doar de mine.
In fine, as dori ca pe viitor sa postam pe marginea ideii in sine, fara a mai face trimitere la protagonisti. Din punctul meu de vedere este un capitol incheiat si cer scuze celor care au fost intr-un fel sau altul implicati in derapajul asta. Vina imi apartine in totalitate.

avatar

Mesaj Dum Apr 06, 2014 9:57 pm Scris de Admin

Multe nu mai sunt de spus, nu este prima data cand cineva isi schimba ''prietenii'' in functie de interese. Unii isi schimba si sotii cand gasesc altul mai avut sau mai dotat. Trist este ca oamenii astia chiar sunt singuri, nu au prieteni, nu au pe nimeni apropiat. Fiecare face ce doreste cu viata lui, nu sunt eu judecatorul nimanui. Am ramas asa cu un gust amar si oarecum dezamagita, daca nu ar fi dat credit de incredere nu m-ar fi deranjat asa tare. Pe viitor sa ne fie tuturor invatare de minte. Bine macar ca nu s-au spus secrete mari sau interesante, aia mai lipsea sa spui si pinul de la card  PRIETENIA - FLOARE RARA! 3281990004

avatar

Mesaj Dum Apr 06, 2014 10:07 pm Scris de cris

Pai in cazuri d'astea nu mai conteaza ce am spus eu, conteaza ce se spune ca as fi spus  PRIETENIA - FLOARE RARA! 550076686 

avatar

Mesaj Dum Apr 06, 2014 10:11 pm Scris de Admin

Si ce daca, daca trebuie musai sa iesi vinovat apoi stai sa ti se taie gatul, nu mai te zbate ca e mai dureros  PRIETENIA - FLOARE RARA! 2459487208 
La mine se aplica inca odata regula ca unde se tipa prea tare despre principii , sinceritate , adevar, onoare si alte cuvinte marete, se afla doar putregai in spatele cuvintelor. Un om bun, onesc, bun prieten sau ce o mai fi , nu trebuie sa tipe mereu in gura mare ca este asa, in timp faptele si comportamentul arata asta. O mama buna, devotata copiilor ei nu trebuie sa repete asta, o vad si prietenii si dusmanii ca este asa. PRIETENIA - FLOARE RARA! 3452965278

Quanchi

Mesaj Lun Apr 07, 2014 2:48 pm Scris de Quanchi

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum